başlarken1 Nisan!

şaka değil gerçek, şehirde permakültür çalıştayı başladı!

Bu sabah ilk durağımız olan Andrew’un Aynalı Çeşme’deki evinde farklı uğraşları olan, birbirini tanımayan bir grup insan, yaklaşık 20 kişi, permakültürle tanışmak üzere buluştuk. Her ne kadar birbirimizi tanımasak da paylaştığımız ortak bir vizyon var: trafik problemi olmayan, bisikletle ulaşımın mümkün olduğu, yerelde temiz gıdaların üretildiği, soluk alınabilinen, mahalle bahçelerinin olduğu, çocukarın permakültür öğrendiği, etik iş girişimlerinin (eko-girişimler)  yapıldığı, yeşil alanların bol olduğu bir yaşam alanı. Böyle bir İstanbul hayal ettik bugün hep birlite…

yollardaAynalı Çeşme’den sonra yollara düştük ve kendimizi Galata’da bulduk. Galata Kulesi’ne çok yakın ara sokaklardan birinde katılımcılardan birinin binalar arasında sıkışıp kalmış küçük bahçesini ziyaret ettik. İlk bakışta, fazla güneş de almayan bu bahçede olasılıkları görmek bizim için zor olsa da Steve ile konuştukça nelerin mümkün olacağı konusunda zihnimiz açıldı. Permakültürün “elindekinin en iyisini kullan, gerisini de iyileştir” (use the best, improve the rest) yaklaşımından yola çıkarak bu binalarla çevrilmiş küçücük alanda neler yapılabileceğini hayal ettikçe heyecanımız arttı. Cihangir’deki son durağımıza doğru ilerlerken aslında şehirde atıl durumda bulunan ve çoğu kez çöplüğe dönüşen ne kadar çok alan olduğunu fark ettik. Bu atıl alanları gıda üretimi ya da sosyalleşmek için insanların ortak kullanabileceği alanlara dönüştürsek İstanbul daha keyifle yaşanmaz mıydı diye düşünmeden edemiyor insan.

cimler

Son durağımız Cihangir’de, kendimizi günün yorgunluğuyla ziyaret ettiğimiz bahçenin çimlerine bıraktık ve sohbete daldık. Bahçede çim mi gıda üretimi mi, toprağı neyle besleriz, kompostu nasıl yapacağız ve bunun gibi daha pek çok şey.

Yarın gerçek bir permakültür tasarımı ve uygulaması için Sarıyer’e gidiyoruz. Haftasonu yapacağımız “permakültüre giriş” seminerinde hala yer olduğunu ve katılabilmek için onceki günlere katılma zorunluluğu olmadığını tekrar hatırlatmak isterim.

4-5 Nisan’da santralistanbul’da permakültüre giriş semineri, bilgi için hubistanbul@gmail.com

Reklamlar