cookingHerkese Merhaba!

Iyi, temiz, adil gidayi savunan uluslararasi Slow Food hareketi kapsamindaki “genclik gida hareketi”ni Turkiye’de baslatmak amaciyla genclerle bir takim etkinlikler planliyoruz. Bunlarin ilki Bogazici Universitesi’nde duzenlenen Ekolojik Karnaval kapsaminda yapacagimiz Slow Food yemek atolyesi.

Turkiye’deki Slow Food topluluklarindan biri olak Fikir Sahibi Damaklar tarafindan desteklenen yemek atolyesinde hem yemeklerimizi hazırlayacağız, hem yiyeceğiz, hem de Slow Food’un savundugu iyi, temiz, adil gıda ve üretim süreçlerini konuşacağız. tadı damağınızda kalacak!

Bizi, hem bizim hem de yeryüzünün sağiığını tehdit eden gıdalara yemeye mecbur bırakan global gıda sistemi yerine, sağlıklı, sürdürülebilir, yerel gıda sistemlerini destekliyoruz!

Sizleri de aramizda gormeyi cok isteriz:

Slow Food Genclik Gida Hareketi Yemek Atolyesi

Bogazici Universitesi, Guney Kampus Meydan 16 Nisan Persembe 12:00

——————————————

Genclik Gida Hareketi nedir?

yfm_logoGençlik Gıda Hareketi, gıdanın, tarımın ve çiftçiliğin geleceğini aktif olarak değiştiren genç çiftçiler, şefler, zanaatkarlar, aktivistler ve öğrencilerden oluşan bir ağdır… Yaşadıkları toplumların daha iyi, temiz ve adil gıdaya erişimini sağlamak amacıyla yerel ve bölgesel gıda sistemlerinin adalet ve sürdürülebilirlik ilkelerine göre yeniden düzenlenmesi için çalışır. Slow Food’un sağlam temelleri üzerine kurulmuş olan Gençlik Gıda Hareketi, gıda konusunda çalışan gençlere iletişim, bilgi paylaşımı ve takası, yerel eylem ve liderlik kapasite arttırımı için ortak bir platform sağlar. Bu ağ, gün be gün, gıda konusunda benzer amaçları ve felsefesi olan bireyleri ve projeleri biraraya getirmeye çalışıyor.
Birey olarak yaşadığımız toplumu, hep beraber ise dünyayı değiştirebiliriz!

Gençlik Gıda Hereketi üyeleri neler yapıyor?
* Geleneksel ve sürdürülebilir yöntemlerle tarım yapılan çiftlikler kuruyorlar.
* İhtiyacı olanlar için gıda adaleti ve iyi gıdaya eşit erişim hakkı talep ediyorlar.
* Kampüslerde bahçeler ve küçük çiftçi pazarları başlatıyorlar.
*Fast food kültürünü protesto etmek için kamuya açık alanlarda iyi, temiz ve adil gıdaların tüketildiği yemekler düzenliyorlar.
*Okul kafeterya ve kantinlerinin yerel ve sürdürülebilir ürünler kullanmalarını talep ediyorlar.
*Tarım şirketlerini eleştiriyorlar; üretim yöntemlerini değiştirmeleri ve çalışma koşullarını iyileştirmeleri için onlara baskı yapıyorlar.
*Organik tarım yapan küçük çiftçilerin ve geleneksel yöntemlerle gıda üretimi yapan ustaların yanında staj yapıyorlar, onlardan iyi, temiz ve adil üretim süreçlerini öğreniyorlar.

Youth Food Movement:
http://www.youthfoodmovement.org

Slow Food on Campus:
http://slowfoodoncampus.wordpress.com/

Facebook:
http://www.facebook.com/group.php?gid=39095025134

Slow Food Gençlik Gıda Hareketi Türkiye google grubu

http://groups.google.com.tr/group/slow-food-genclik?hl=en

Reklamlar