Onca koşuşturmacanın arasında uzun zamandır niyet ettiğim bir şeyi yaptım sonunda ve yakaladığım ilk fırsatta Bodrum’a İrem’in yanına geldim. İrem (Çağıl), Sinek Sekiz isimli küçük bir yayınevi kurdu yakın zamanda ve ekoloji ile ilgili müthiş kitapları Türkçe’ye çevirmeye başladı ekibiyle. Bunlardan ilki olan, Bill Mollison’un “Permakültüre Giriş” kitabının çevirisini yeni bitirdiler.

sinek sekiz

8 dönümlük bir mandalina bahçesinin ortasında rüya gibi bir taş evde yaşıyorlar; burası aynı zamanda Sinek Sekiz‘in Bodrum üssü. Ekolojiyle ilgili kitapları tam işin ruhuna uygun bir yerde hazırlıyorlar anlayacağınız.

Vardığım andan itibaren mandalina ağaçlarının arasında saklı bu gizli cennetin tadını çıkarmaya başladım. yavaşladım. yağmurun sesini, toprağın kokusunu, kuşların cıvıltısını içime çektim. İrem’le uzun sohbetler, mutfakta deneysel yemekler ve bahçede çapayla geçen 3 güzel gün…insan buradan zor ayrılır…cimbim_irem

En çok konuştuğumuz konulardan biri doğal olarak permakültürdü. “Permakültüre Giriş” kitabını Türkçe’ye çevirmeleri gerçekten çok hayırlı bir iş oldu, üstelik zamanlaması da mükemmel. Çevirisi yeni biten kitabı en kısa zamanda basmak istiyorlar. Tam da Türkiye’de yeniden bir permakültür kıpırtısı başladığı sırada. İlki 1997’de Hocamköy ekoköy girişimi tarafından düzenlenen permakültür eğitiminden sonra uzunca bir ara verilmiş, ta ki geçen sene Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’nde gösterdiğimiz “Yerkürenin Bahçıvanı” isimli film bu konuda merak ve ilgi uyandırana dek. Eminim bireysel permakültür uygulamalarını yapanlar olmuştur bu süreçte ama permakültürün bir kavram olarak gündeme gelmesinde festivalin katkısı oldu. Festivali takiben 2009 Mart’ında Steve Read Antalya’da Yunus Emre çiftliğindeki permakültür kursu ve Nisan başında İstanbul’da düzenlediğimiz ve yaklaşık 100 kişiyi permakültürle tanıştıran “şehirde permakültür” çalıştayıyla  permakültürün tohumları tekrar ekilmeye başlandı. Okullarda, teraslarda, hatta Zeytinburnu’ndaki Merkezefendi Tıbbi Bitkiler Bahçesi’nde bile permakültür çalışmaları yapılmaya başlanıyor şimdi. İnsanlar yavaş yavaş neymiş bu permakültür diye merak ede dursun, asıl müjde Penny Livingston‘un Eylül’de bir seri permakültür çalışması yapmak üzere Türkiye’ye gelecek olması. Penny’nin çalışmalarının davetini çok yakında buradan paylaşacağız. Çalışmalardan birisinin Bodrum’da olma ihtimali yüksek…

Bodrum’daki bu gizli bahçede hayat tüm coşkusu ve renkleriyle devam ediyor. Benim de artık yola koyulma vaktim geldi sayılır. Bir sonraki durak İzmir, Sürdürülebilir Yaşam Gezici Festivali 7-10 Mayıs’ta Ege Üniversitesi’nde ağırlanıyor.

İrem domates fidelerini ekerken
Reklamlar