Etiketler

, , , ,

fieldİnsanlığın ve yeryüzünün evriminde eşsiz bir noktada bulunuyoruz. İklim değişikliği, fosil yakıtların üretim zirvesi yapıp giderek tükenmesi, türlerin yokoluşu, suyun ve gıdanın kalitesinin ve erişiminin azalması gibi pek çok zorlukla karşı karşıyayız. Permakültür, insanları, hayvanları ve doğal hayatı eşzamanlı destekleyen, sağlıklı ve bereketli yaşam alanları yaratan çözümler üreten bir tasarım sistemidir. Pek çok kişi ne yapabileceğimiz konusunda ümitsizliğe kapılsa da, çoğu zaman sağduyulu çözümler gözümüzün önündedir. Permakültür bu çözümleri görünür kılan, hayatlarımızı, bahçelerimizi ve yaşam alanlarımızı,  çözülmez gözüyle baktığımız sorunlara pratik çözümler üreten şekillerde tasarlayan bir yaklaşımdır.

Sizi, bugün ve yakın gelecekte karşı karşıya olduğumuz değişimlere olumlu adapte olabilmek için yaşadığımız toplumlarda neler yapabileceğimizi, Penny Livingston-Stark rehberliğinde hep birlikte keşfetmeye davet ediyoruz.

Dünyanın en bilinen öncü permakültür hocalarından biri olan Penny, 19-27 Eylül’de Fethiye Pastoral Vadi‘de, 8-11 Ekim’de ise İstanbul’da iki permakültür çalıştayı yapacak. Bu çalıştayların davetiyesine ve kayıt formuna buradan ulaşabilirsiniz:

Penny Livingston permakültür çalıştayı davetiye

permakültür çalıştayı kayıt formu

Giderek daha pahalı bir hale gelen fosil yakıtlar kullanılarak uzak ülkelerden ithal edilen gıdalara olan bağımlılığımızı nasıl azaltabiliriz? İhtiyaçlarımızı yaşadığımız yerlerdeki kaynaklardan karşılayabilir miyiz? Suyumuzu nasıl temizler, atıklarımızı kaynağa nasıl dönüştürür ve çocuklarımızın ve torunlarımızın yaşamlarını güzellik, sağduyu, bilgelik ve sevgi ile nasıl daha zengin kılabiliriz?

Bilgi icin kolektifbilinc@gmail.com

Gerekli becerileri öğrenmek için biraraya gelir ve güçlü ve bereketli bir gelecek vizyonuna evet dersek, bunu başarabiliriz!