Etiketler

, , , , ,

action

Kendimi bildim bileli güzel olanı, doğru olanı, umut vereni yapmaya, yaratmaya, davet etmeye çalışıyorum. İmkansızları konuşma lüksümüzün olmadığı bir dönüm noktasındayız insanlık olarak ve bugün her zamankinden daha çok parçası olmak isteyeceğimiz bir vizyona ihtiyacımız var. İnsanların yeryüzünün ve doğanın bir parçası oldukları bilinciyle yaşadıkları, birbirleriyle ve yeryüzüyle dengeli ve adil ilişkiler kurdukları, sevgi, barış ve dayanışma kültürünü oluşturdukları yeni bir gerçeklik. Bu hayal edebildiğimiz ve bu hayallere inandığımız sürece mümkün…

Hızla değişiyor dünya ve insan bilincinin evrimiyle farkındalığı da giderek artıyor. DSC07783Binlerce yıl önce yolları ayrılmış olan bilim ve spiritüellik bile yeniden bir araya geliyor. Farklılıklarımızın güzel olduğunu, bir bütünün parçası olduğumuzu, yeryüzünün bizi beslediğini görmeye başlıyoruz; bu farkındalıkla hem insanlığı hem de yeryüzünü gözeten çözümler üretiyoruz. İşte bu yükselen bilincin ürünü bir sistem permakültür. Çözüme odaklı olduğu için, çözümler mümkün, yeter ki isteyip kolları sıvayalım dediği için ve doğadan sağduyulu çözümler önerdiği için çok önemli. “Problem çözümdür” diyor permakültür, “doğayı gözlemle” diyor. Son bir aydır devam eden permakültür maratonu boyunca hocamız Penny Livingston’dan öğrendiğim en önemli şey insanların yeryüzünün başına gelmiş bir bela olmadığı ve hatta permakültür gibi doğayı gözlemleyerek ve anlayarak geliştirdiğimiz sistemlerle yeryüzünde bolluk, bereket ve biyolojik çeşitlilik yaratabileceğimiz.

19-27 Eylül’de Fethiye’de, 8-11 Ekim’de İstanbul’da düzenlediğimiz permakültür çalıştayları çok keyifli, bereketli ve bol ilhamlı geçti. Penny hocanın ODTÜ’de yaptığı sunumu da sayarsak yaklaşık 150 kişi permakültürle tanışmış ve çözüm olasılıkları ile ilgili farkındalık kazanmış oldu. Bu çalıştayların arkasındaki vizyon uzun dönemde Türkiye’de bir permakültür ağının oluşması ve bu ağın birlikte öğrenerek büyümesiydi. Buna yönelik ilk adımları attığımıza inanıyorum. Çalıştaylara katılanların çoğu permakültürle ilgili bilgilerini, tecrübelerini uygulamaya geçerek derinleştirmek ve en önemlisi çevreleriyle paylaşmak isteyen insanlar; sağlam bir iletişim ağı oluşturabilirsek birlikte öğrenen ve öğrendiklerini Türkiye’nin dört köşesinde paylaşan bir permakültür topluluğu oluşturacağımıza inanıyorum.

Son dönemde Penny ile düzenlediğimiz permakültür çalıştaylarının da etkisiyle ortaya çıkan ve dikkate alınması gereken bazı  gelişmeler şöyle:

DSC07840

  • 2009 yılında (Ekim ayı itibariyle) üçü Steve Read, ikisi Penny Livingston tarafından olmak üzere toplam beş permakültür çalıştayı düzenlendi.
  • 2009 yılı başı itibariyle açtığımız permakültür yahoo grubunun şu anda 142 üyesi var. Katılmak için: http://groups.yahoo.com/group/permakultur-turkiye/
  • Yine 2009 yılında permakültür ve ekoköy girişimleri tecrübelerinin bir çevrimiçi platformda toplanması amacıyla açılmış bir ning sayfası var. Katılmak için: http://bahcedeyiz.ning.com/
  • Fethiye çalıştayına katılan ve yıllardır permakültürü yakından takip eden ve bu konuda eğitim almış olan arkadaşımız Mustafa Bakır çok yakında Permakültür Araştırma Enstitüsü’nü kuracağını açıkladı. Gelişmeleri http://www.marmaric.org dan takip edebilirsiniz.
  • Bill Mollison’un Permakültüre Giriş (Introduction to Permaculture) kitabı Sinek Sekiz Yayınevi tarafından çevrildi ve şu anda yayına hazırlanıyor. Yine Bill Mollison’un Tasarımcının El Kitabı (Designer’s Manual) yine Mustafa Bakır’ın girişimiyle şu anda bir grup çevirmen tarafından çevriliyor.
  • İstanbul’da yaptığımız permakültür çalıştayında bir grup İstanbul’da permakültür tasarımıyla bir şehir bahçesi (community garden) oluşturma girişimini başlatmak üzere kolları sıvadı. Bu girişimle ilgili herkesin katılımına açık bir toplantı düzenlemeyi planlıyorlar, ki haberini yakında duyacaksınız.

Fethiye’de ve İstanbul’daki çalışmaların notlarından kitapçıklar hazırlandı ve bunları herkesin erişimine açık olacak şekilde bu blogdan ve diğer mecralardan paylaşacağız. Fethiye’deki çalıştayın notları hala düzenleniyor; İstanbul çalıştayının notlarına buradan ulaşabilirsiniz:

Penny Livingston ile İstanbul permakültür çalıştayı notları

Permakültürle kalın,

Filiz

Reklamlar