Etiketler

, , ,

gmo

Tohumluklar dışındaki genetiği değiştirilmiş organizma ve ürünleri ile genetiği değiştirilmiş organizma ve ürünlerini içeren gıda ve yem maddeleri hakkında karar verme, işleme, ithalat, ihracat, izleme, tescil, etiketleme, kontrol ve denetim ile ilgili usul ve esasları kapsayan “Gıda Ve Yem Amaçlı Genetik Yapısı Değiştirilmiş Organizmalar Ve Ürünlerinin İthalatı, İşlenmesi, İhracatı, Kontrol Ve Denetimine Dair Yönetmelik”  26.10.2009 tarih ve 27388 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Burada okuyabilirsiniz: http://rega.basbakanlik.gov.tr/eskiler/2009/10/20091026-4.htm

Ben de her aklı selim ve sorumluluğunu bilen vatandaş gibi 15 dakikamı ayırıp yaşamımı, doğayı, diğer canlıları ve gelecek nesilleri tehdit eden bu sonuçları tahmin edilemez teknolojiyle ilgili yürürlüğe giren yönetmeliği okudum. Şöyle başlıyor yönetmelik:

Amaç

MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin amacı, insan yaşamı ve sağlığı, hayvan sağlığı ve refahı, tüketici çıkarları ve çevrenin en üst düzeyde korunması için genetiği değiştirilmiş organizma ve ürünleri ile genetiği değiştirilmiş organizma ve ürünlerini içeren gıda ve yem maddeleri hakkında karar verme, işleme, ithalat, ihracat, izleme, tescil, etiketleme, kontrol ve denetim ile ilgili usul ve esasları belirlemektir.

Güzel, yasanın amacında “insan yaşamı ve sağlığı, hayvan sağlığı ve refahı, tüketici çıkarları ve çevrenin en üst düzeyde korunması” diyor, bir umut okumaya devam ediyorum. Maalesef yönetmeliğin geri kalanı ne o kadar umut verici, ne de insan yaşamı ve sağlığı, hayvan sağlığı ve refahı, tüketici çıkarları ve çevrenin en üst düzeyde korunmasına öncelik veriyor.GDOlu gıdaların ithalatını, işlenmesini ve ihracatını yasallaştıran düzenlemeye göre GDO içermeyen gıdaların üzerinde GDO içermediğinin belirtilmesi bile yasak. Nasıl yani?
*
terrafirma*
Dünyayı doyuracağız safsatalarıyla yeşil devrimi gerçekleştirip dünyadaki en büyük felakete yol açan zihniyet şimdi de genetik devrimiyle açlığa çözüm olacağını iddia ediyor. Neden insanlık hatalarından öğrenmiyor? Neden kar odaklı teknolojilerin ne insan ne de yeryüzünün sağlığına iyi gelmediğini bir türlu kabul etmiyoruz? Neden tanrıyı oynamak yerine doğaya ve bizim algımızın çok ötesindeki evrensel güçlere teslimiyet gösterip bize verilmiş bolluk bereketle yaşamıyoruz? Herhalde insanın evriminin, yolculuğunun bir parçası olsa gerek bu kısmi körlük…
Kendimiz kadar önümüzdeki nesilleri de düşünmekle sorumluyuz. Ben onları düşündüğümde uzun dönem sonuçları bilinmeyen, olumsuz sonuçlarını bildiğimiz bir teknolojiyi destekleyemem. Referansımı doğadan aldığımda iyi, temiz, adili seçmekten başka şansımız olduğunu düşünmüyorum.
*
cocukvesalyangoz
*
Slow Food Türkiye, Fikir Sahibi Damaklar, GDOya Hayır Platformu konuyla ilgili olarak çalışmalara başladı, sizler de duyarsız kalmayın, bu grupları takip ederek topraklarımızın GDOsuz kalmasında siz de bir rol oynayın. GDOya Hayır Platformu’nun konuyla ilgili yayınladığı basın bildirisine buradan ulaşabilirsiniz.