Etiketler

, , , , , ,

Yaklaşık bir yıldır aşk ile üyesi olduğum Slow Food hareketinin Terra Madre (Toprak Ana) gününü kutluyoruz bugün! Uluslararası gıda hareketi Slow Food’un kuruluşunun 20. yılına denk gelen bugünde yerel gıdayı, küçük çiftçiyi, biyolojik ve kültürel çeşitliliği ve Toprak Ana’nın bize sunduğu tüm nimetleri şükranla hatırlıyor ve kutluyoruz.

Terra Madre kutlamaları yerel gıdayı seçmenin önemine, iyi, adil ve temiz gıdaya tüm insanların erişim hakkı olması gerektigine ve sürdürülebilir gıda sistemlerinin bir an önce oluşturulmasına dikkati çekecek.

Fikir Sahibi Çocuklar ekmek atölyesi

2009 yılının bana en güzel hediyelerinden biri olan Slow Food Gençlik Gıda Hareketi de önümüzdeki hafta sonu bir Terra Madre kutlaması düzenliyor. Cumartesi günü İstanbul Feriköy’deki ekolojik pazarda buluşacak olan gençler, buradan alacakları yerel ve organik gıdalarla Pazar günü sağlıklı ve doğa dostu bir öğlen yemeği hazırlayacaklar. Organizasyonla ilgili bilgi için Ceylan Çelikoğlu’na lacunae2@yahoo.com dan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca yine üyesi olduğum yerel Slow Food topluluğu Fikir Sahibi Damaklar da 12 Aralık Cumartesi akşamı bir Terra Madre yemeği düzenliyor. Bilgi için: http://fikirsahibidamaklar.org

Dünyanın COP15’i konuştuğu bugünlerde iklim değişikliği ile tarım arasındaki direk bağlantıyı konuşmanın tam zamanı. Topraktaki karbonun havaya salınmasında ciddi bir paya sahip olan konvensiyonel tarım faaliyetleri ve politikaları hem bizi hem de yeryüzündeki diğer canlıları tehdit ediyor. Yerel, iyi, temiz, adil gıdayı, sürdürülebilir tarımı ve permakültürü şimdi konuşmayacağız da ne zaman konuşacağız??