Etiketler

, , , , , , , , ,

Bu günlerde yine güzel haberler var ekoloji ve sürdürülebilir yaşam camiasından…Her ne kadar doğa  kışa ve hibernasyona hazırlasa da kendini, Türkiye’de güzel ve umutlandırıcı gelişmeler olmaya devam ediyor.

Bir önceki yazımda permakültürün babası Bill Mollison ve Geoff Lawton’un Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü davetiyle bir permakültür tasarım kursu vermek üzere İstanbul’a geleceklerini paylaşmıştım. Permakültür camiasından bir arkadaşımız daha çok hayırlı bir girişimde bulundu ve doğal tarımın babası Fukuoka ile çalışmış Manos Panikis’i doğal tarımla ilgili bir çalıştay için Türkiye’ye davet etti. 6-8 Kasım’da İstanbul’da düzenlenecek olan çalıştayda doğal tarımın temel yaklaşımı hem teori hem de uygulamalarla paylaşılacak. Özellikle çok merak edilen tohum bombası tekniğinin de öğretileceği çalıştayı ben heyecanla bekliyorum! Doğal tarım da nedir diyorsanız, Yabanıl’da yayınlanmış bu yazıya bir göz atın derim. Çalıştayla ilgili detaylı bilgi ve kayıt için Hira Doğrul (hiramektup@gmail.com) ile iletişim kurabilirsiniz. Teşekkürler Hira!

Bir diğer sevindirici haber de ailemizin yayınevi Sinek Sekiz‘den geldi. Bin bir türlü emek, sevgi ve özenle hazırladıkları ilk kitapları Ekoloji’yi basan Sinek Sekiz, üretimde de gerek sürdürülebilir bir orman kaynağından üretilmiş kağıt kullanmaları gerek kimyasalsız, dikişli cilt yapmaları olsun ekolojik seçimleriyle içimize su serpti, umarım diğer yayınevlerine de örnek olurlar. Kendilerini savundukları yaşam felsefesini birebir uyguladıkları ve bizlere önerdiklerini lafta bırakmadıkları için tebrik ediyorum. Şimdi sıra bizlerde, bu her işini gerçek bir duyarlılık ve dürüstlükle yapan küçük yayınevine sorumlu ve bilinçli okurlar olarak desteğimizi verelim. Sinek Sekiz’in Ekoloji isimli kitabını ya direk kendilerinden, ya Pasaj.com‘dan ya da Toprak Ana‘dan edinebilirsiniz. Ben Ekoloji kitabımı aldım ve başucuma koydum. (Ama bir yalan uydurmadım) Duma duma dum.