Etiketler

, , , , , ,

Hiç düşündünüz mü bilmem ama toprağı ve gıda üretimini en çok destekleyen canlılardan biri solucandır. Çünkü organik maddeleri yiyerek gübreye dönüştürürler, yani toprakta yetişen gıdaların topraktan besin olarak alabileceği hale getirirler bu organik maddeleri. Anlayacağınız besin zincirinde çok önemli bir rolleri vardır solucanların…

Bu sebeple solucanlı kompostlar çok tercih edilir, özellikle şehirde küçük alanlarda hızlı bir şekilde organik atıklarımızı komposta dönüştürmenin en kolay yollarından biridir.

O halde size bir müjdem var! Daha doğrusu Buğday Derneği’nin bir müjdesi var…

toprak solucanları "eisenia fetida"

“Şişli’de 9 Nisan’da saat 10:00-11:00’de, Kartal’da 10 Nisan saat 10:30-11:30’da, solucanlı kompost atölyesi yapılacak. Ekosol firmasından Burçin Karababa, evde, balkonda veya bahçede kırmızı solucanla kompost yapmanın püf noktalarını gösterecek. Atölye sonrası Ekosol firması tarafından solucan ve ekolojik sertifikalı kompost satışı yapılacak.

Buğday Derneği üyelerine solucan ve kompost satışında %25 indirim uygulanacak, üyelik kartınızı yanınızda getirmeyi unutmayın. Üye olmak için: uyelik@bugday.org.

Kompost, mutfak atıklarını gübreye dönüştürerek toprağı, suyu ve havayı kirleten çöp miktarını azaltır. Türkiye’deki çöpün %60’ı ıslak, yani organik, kompostlanabilir çöptür. İstanbul gibi büyük şehirlerde bir kişi günde ortalama bir kilo çöp üretiyor. Çöp alanları doluyor, sızıntı suları arıtılmadığında toprağı ve yer altı sularını kirletiyor. Islak çöp oksijensiz ortamda çözünemediğinden metan gazı yayarak küresel ısınmaya sebep oluyor.

Kırmızı Kaliforniya Solucanı adıyla bilinen Lumbricus rubellis ve Eisenia fetida toprak solucanları hızlı çoğalmaları, tüketim ve üretimlerinin çabuk olmaları ile bilinir. Bu nedenle gübre üretiminde kullanılabilir yapıdadırlar. Bu solucanlara besin maddesi olarak verilen organik olarak yetiştirilen büyükbaş hayvan dışkılarını, organik bitkisel menşeli atıkları ve geri dönüşümde kullanılabilir nitelikte evsel ve kâğıt atıklarını, kısa süre içerisinde dönüştürmek sureti ile oluşturdukları gübre, yüksek kalitede bir gübredir (humus, kompost). Bu ürün toprağın mikroflorasını zenginleştirmek sureti ile toprağa, bitkiye ve ürüne sayısız kazanımlar sağlar.”

Bol solucanlı kompostlar dilerim herkese…