Etiketler

, , , , ,

Bir süredir takip ettiğim, şamanizm üzerine çalışmalar yapan Sandra Ingerman‘ın aylık yayınladığı ‘Transmutation News’ yazılarını Türkçe’ye çevireceğim bundan böyle ve bu blogda da paylaşacağım. Kendisini merak ediyorsanız websayfasına göz atmanızı ve kitaplarını incelemenizi öneririm.

Dönüşüm Haberleri – Eylül 2011
(Yazının orjinaline buradan ulaşabilirsiniz) Çeviren: Filiz Telek

Dönüşüm Haberleri’ni İngilizce’den başka dillerde okuyanlara tüm çevirileri bu bağlantıda bulabileceklerini hatırlatmak isterim: http://www.sandraingerman.com/transmutationnews.html.

Dönüşüm Haberleri’nin yeni dillere çevrildiğini paylaşmaktan mutluluk duyuyorum! Lütfen iki yeni çevirmenimize takdir ve şükranlarımızı göndermekte bana katılın. Filiz Telek Dönüşüm Haberleri’ni Türkçe’ye , Jitka “Jitush” Navratilova ise Çekçe’ye çevirecek. Global topluluğumuzun büyümeye devam etmesi çok güzel!Huffington Post’ta her blog yazım çıktığında genel e-posta göndermeme kararı aldım. Zaten yeterince e-posta alıyoruz, değil mi? Onun yerine, bundan sonra Huffington Post’ta çıkan blog yazılarımın bağlantısını Dönüşüm Haberleri’nde paylaşacağım. Ağustos ayının blog yazısı aşağıda, duyurular bölümünde ve ayrıca www.sandraingerman.com sayfamda da paylaşacağız.

Pek çok okuyucumdan Ağustos Dönüşüm Haberleri’nde yazdıklarımın çok faydalı olduğuna dair geribildirim aldım.

İnanıyorum ki eğitmenler ve uygulayıcılar olarak kendimizi olduğumuzdan yüksek bir mertebeye koymamak çok önemli. Çünkü öyle yaptığımız takdirde başkaları için gerçekçi olmayan beklentiler yaratmış oluruz.

Koşullu bir dünyada yaşamanın bir hali de her zaman ulaşmamız gereken mükemmel bir mertebe olduğunu düşünmektir. Gerçek hepimizin ışığa ve güneşe doğru büyüyor olduğumuz. Ve doğada büyüme yavaş ve istikrarlı bir şekilde olur.

Başkalarını ya da kendimizi olduğumuzdan yüksek bir mertebeye koymanın sağlıklı olmadığını ve hiçbir şeye hizmet etmediğini düşünüyorum. Çünkü bilinç seviyelerinden dolayı hayatta örnek olduğunu düşündüğümüz insanlar da zor bir büyüme sürecinden geçtiler ve büyümeye devam ediyorlar.

Esas olan ruhani bir yolda yürümekten vazgeçmemek için birbirimizi desteklememiz ve birbirimize ilham olmamızdır. Böylece, hayat nehri tarafından sürüklenmek yerine onunla birlikte akarız.

Geçen ay, Michigan Üniversitesi Tümleyici Tıp bölümü ile yaptığım ‘Kalbi Şifalandırmak’ araştırmasıyla ilgili daha ayrıntılı yazacağımı söylemiştim.

Araştırma, Keşfet: Bilim ve Şifa Dergisi’nin Temmuz sayısında yayınlandı.

‘Kalbi Şifalandırmak’ araştırmasının metni bir ücret karşılığı bu bağlantıdan indirilebilir:
http://www.explorejournal.com/article/S1550-8307(11)00099-1/abstract

Meditasyon, günlük yazmak, yönlendirilmiş imgelem, vurmalı çalgılarla ritm çalışması ve doğa etkinliklerini de içeren dört günlük ‘Yeryüzü için Şifa’ (Medicine for the Earth) inzivasına katılan kalp hastaları, depresyon ve umutla ile ilgili yapılan testlerde hızlı bir gelişme kaydettiler. Bu gelişmelerin, üç ay sonra ve altı ay sonra yapılan takip testlerinde de sürdüğü gözlenmiştir.

Araştırma, göğüs ağrısı ve kalp krizi tehlikesini barındıran akut koroner sendromu olan hastalarda umudu arttıran bir müdaheleyi göstermek üzere yapılan ilk randomize klinik denemedir.

Michigan Üniversitesi Tümleyici Tıp bölümünün direktörü ve yine Michigan Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde aile sağlığı doçenti Sara Warber, M.D., yürütücü yazarı olduğu araştırma için şöyle diyor: “Araştırma, ‘Yeryüzü için Şifa’ gibi ruhani bir inzivanın psiko-ruhani bir iyileşmeyi hızla başlatabileceğini ve bu iyileşmenin sürmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bu tip müdaheleler, özellikle koroner kalp hastalıklarına ve kalp krizlerine eşlik eden depresyon semptomları için anti-depresan ilaçları almak istemeyenleri ilgilendirebilir.”

İnziva grubu iki diğer grupla karşılaştırıldı: bunlardan biri standart kardiyak tedavisi gördü; diğeri ise Michigan Üniversitesi Kardiyovasküler Merkezi’nin beslenme, fiziksel egzersiz ve stres yönetimiyle ilgili bir yaşam tarzı değişim inzivasına katıldı.

Araştırma, programın başarısını değerlendirmek için bir seri standart zihinsel ve fiziksel referans noktası kullandı.

Ruhani inzivaya katılan grup, Beck Depresyon Envanteri’ne göre hafif-orta depresyon anlamına gelen 12 puanlık bir skordan, hemen inziva akabinde 6 puanlık bir skora düştüler ki bu 50% bir iyileşme anlamına gelir. Altı ay sonra aldıkları puanlar değişmemişti. Yaşam tarzı grubu 11 puandan 7 puana, kontrol grubu ise 8 puandan 6 puana düştü.

Katılımcılar, ayrıca, umutlarının ölçüldüğü testte de iyileşme gösterdiler. Umuda dair yapılan testte (State Hope Scale) puanlar 6 ile 48 arasında değişir ve yüksek puanlar daha çok umudun göstergesidir. Her üç araştırma grubu da 34 – 36 arası averaj sonuçlarla başladılar. Yeryüzü için Şifa inzivasından sonra katılımcıların averaj skorları yükseldi ve araştırmadan 3-6 ay sonrası da 40 ve üzerinde kaldı. Diğer iki grubun averajları ise belirgin bir biçimde, 35-38 arası, daha düşüktü.

“Çalışmamız, akut damar hastalıkları gibi ciddi rahatsızlıkları olan hastalar için psikolojik sağlığın önemi tartışmalarına ruhaniyetin önemine dair bir ses ekliyor.” diyor Warber.

Bu araştırma esnasında yaptığım atölye çalışması ‘Yeryüzü için Şifa’ kitabımda yazdıklarımdan esinlendi. Atölyeyi 2004’te Michigan’da yaptım ve katılımcıların çoğu oldukça dindardı ve yardımcı rehber ruhlar ve şamanik uygulamalarla çalışmalara açık değillerdi.

Atölyede kullandığım tüm uygulamalar grubumuz için çok etkili oldu. Tek yaptığım kullandığım dili, katılımcıların anlayabileceği ve çalışabileceği bir dile dönüştürmek oldu.

Bu bile kendi içinde çok güçlü bir öğreti. Bazen ruhani pratikleri öğretirken belli bir dil kullanma ihtiyacı duyarız ama daha geniş kitlelere ulaşabilmek için kullandığımız dilde esneklik gösterebilmeliyiz.

2004’teki bu atölyeden sonra Toksik Düşünceleri Nasıl İyileştirebiliriz (How to heal toxic thoughts) ve bir kaç sene sonra da Değişim Zamanlarında Nasıl Refahla Yaşarız (How to Thrive in Changing Times)isimli kitapları yazdım.

Her iki kitapta da ‘Yeryüzü için Şifa’ çalışmasını her dinden ve inançtan insanın anlayabileceği şekilde paylaştığıma inanıyorum.

Bu kitapların Dönüşüm Haberleri’nin çevrildiği dillerde olmadığını biliyorum. Bir kitabı başka bir dilde yayınlamak için ilgili bir yayınevi gerekiyor. Bu kitaplardan en azından birisi pek çok dile çevrildi.

Eğer Yeryüzü için Şifa çalışmasını kendi topluluklarınızda öğretmekle ilgileniyorsanız, bu kitapları okumayı ve bazı egzersizleri ve uygulamaları adapte etmeyi düşünebilirsiniz.

Aşağıda kullandığımız prensipler ve pratiklerin bir listesini bulacaksınız:

Dönüşüm için bir formül kullandık: niyet + sevgi + birlik + uyum + konsantrasyon + odaklanma + hayal gücü = dönüşüm

Algımız gerçeliğimizi yaratır. Sağlıklı bir yaşam sürebileceğimize inanıyorsak, bunu yapabiliriz ve yaparız. Yaşamımızın güzelliğini takdir etmeyi öğrendikçe, yaşamımız da o güzelliği bize yansıtır.

Bir insanı sağlıklı ya da hasta olarak algılayabiliriz. Ruhani öğretiler, bir insanı mükemmel sağlık durumunda algılamamızın onların o mükemmel duruma ulaşmalarına yardımcı olacağını söyler.

Fiziksel dünyamızdaki herşey görünmez alemlerde başlar. Bu demektir ki düşüncelerimiz her boyutta sağlığımıza etki eder. Ayrıca kullandığımız kelimeler de içinde yaşadığımız dünyayı yaratır. Düşünceler ve sözler dıştakini yaratan içtekilerdir.

Dünyanın farklı yerlerinden yaradılış hikayelerine bakarsak, pek çok kültürün dünyanın bir ses ya da kelimeden yaratıldığına inandığını farkederiz. Ve kelimelerin yüksek yaratıcı güce sahip olduğunu görmüşüzdür.

Meditasyonu kalplerimizden nefes almak ve nasıl olduğumuzu ve düşüncelerimizi gözlemlemek için kullandık. Meditasyonu, kendimizi duygusal tetiklenmelerimiz ile özdeşleştirmemek için kullandık.

Düşüncelerimizi, kelimlerimizi ve arzu ettiğimiz sonuçlara ulaşmak için gün boyunca odaklanmamız gereken kararlarımızı günlüklerimize yazdık.

Hayal gücümüzü kullanarak ve tüm duyularımızla yaratmak istediğimiz yaşamı duyarak, tadarak, görerek, duyarak, hissederek ve koklayarak bir iyi olma hali yaratmayla çalıştık. Atölye çalışmasında katılımcıların, hayal güçlerini kullanarak sağlıklı ve mutlu oldukları bir yaşam tecrübesini görmelerini, duymalarını, hissetmelerini, tatmalarını ve koklamalarını sağladım. Bu uygulamayı nasıl yapabileceğinizle ilgili daha çok bilgi edinmek isterseniz lütfen Mayıs 2011 Dönüşüm Haberleri‘ne bir göz atın.

Yönlendirilmiş imgelem kullanarak katılımcıların kendi yaradılış hikayelerini keşfetmelerine ve böylece ilahi olan ile birlik prensibini anlamalarına yardımcı olduk. Ekim 2010 Dönüşüm Haberleri‘nde bununla ilgili bir egzersiz paylaşmıştım.

Doğada vakit geçirdiğimizde ve doğayla bağlantı kurduğumuzda nasıl daha iyi hissettiğimize odaklandık. Toprak, hava, su ve güneş bize hayat verir. Rahatlamak ve yeryüzünün kalp atışıyla bağlantı kurmak için ağaçlarla oturduk. Ve yine toprağı, suyu, havayı ve güneşin bize verdiklerini takdir ettiğimiz kısa doğa yürüyüşleri yaptık.

Hayatımızı bir bahçe gibi düşünerek meditasyon yaptık. Bahçemize tohumlarını attığımız düşünce ve kelimelerin üzerine düşündük. Sağlıklı yaşamlar için, iç bahçemize düşünce ve sözlerimizle umut, ilham ve sevgi tohumları ekmeliyiz.

Gece uyumadan önce şifalı bir rüya istedik.

İlahi ışığımıza nasıl yüceleceğimizi öğrendik.

Yeryüzü için Şifa (Medicine for the Earth) grubuyla yaptığımız çalışmada, içsel ruhani ışığımızı deneyimleyene kadar vücutlarımızın derinliğine yolculuk ettiğimizi hayal ettiğimiz bir seremoni düzenledik. Sonra, ruhani ışığımızın akışını deneyimledik ve bunu çemberimizdeki diğer kişilere de yansıttık. Böylece, çemberin içindeki herkesi ilahi bir mükemmellik içerisinde, çemberdeki her bir bireyin sağlığını beslerken deneyimledik.

Değişen Zamanlarda Nasıl Refahla Yaşanır (How to Thrive in Changing Times) kitabımda yazdığım kolay bir yöntem, vücudumuzu ve zihnimizi ruhumuz için güzel bir paltoymuş gibi hayal etmek. Sadece paltonuzu çıkarın ve saf ilahi ışık olarak dışarı çıkın. Bunu deneyimledikten sonra gerçekten kim olduğunuzu hatırlayarak paltonuzu tekrar giyin.

Kitapta bahsettiğim bir diğer basit bir yöntem ise gece gökyüzünde bir yıldızla birleştiğinizi hayal etmek. Bir yıldız ışıktır ve o ışığı zahmetsizce milyonlarca kilometre öteye yayabilir. Kendinizi gökyüzünde parlayan bir yıldız olarak hayal edin.

4 günlük bir atölye çalışmasından sonra katılımcılar günlük bir dönüşüm (transfiguration) uygulaması yapmaları ve grubumuzdaki herkesi ilahi ışıklarıyla algılamaları için cesaretlendirildiler. Ayrıca her katılımcı gün boyunca çemberdeki sevgiyi hissetmesi için cesaretlendirildi.

Ben de grubu bütün doğal elementleri ışık olarak içlerine almaları için cesaretlendirdim. Katılımcılar, havayı sevgi ve ışık olarak solumayı, suyu sevgi ve ışık olarak içmeyi, yemekleri ve güneşi sevgi ve ışık olarak almayı öğrendiler.

Bu pratik, hücrelerimizin gün boyunca sevgi ve ışığı emmesi ve nur’un bizden ışımasıyla bir sağlık ve iyi olma durumu yaratır.

Katılımcılara evlerinde ve ofislerinde kendileri için özel objeleri koyarak kutsal bir alan yaratmalarını söyledik. Kararlar, kelimeler, ilham veren resimler, çiçekler, mumlar vs. bu alana konarak bize kutsal olanı hatırlatır.

Çemberimizdeki herkes bu dört günlük atölyede öğretilen pratiklerin getirdiği büyüme ve şifanın derinliğine hayret etti. Aynı zamanda çemberin sevgi ve desteğinden öyle etkilendiler ki, bu onlar için yeni ve hayat değiştiren bir tecrübe oldu.

Katılımcılarla yaptığımız takiplerde, katılımcılar bu pratiklerin kendilerini atölye esnasında ve sonrasında nasıl etkilediğini paylaşırken öyle çok duygulu hikaye vardı ki!

Umarım bir noktada, ilham kaynağı olması için bu harika hikayeleri biraraya getirme şansı bulurum. Biliyoruz ki katılımcıların paylaştığı kalpten gelen bu hikayeler atölyenin sonuçlarını istatiksel bilgilerden daha iyi ifade eder.

Mayıs Dönüşüm Haberleri‘nde ‘Temel Bilince Geri Çağırma’ dan (Recall to Basic Consciousness) bahsetmiştim. Bu, Haziran ayında, yerli yaşlı bilgeler için düzenlenmiş bir konferanstı. Konferans, Santa Clara Pueblo’dan bir yaşlı Jose Lucero tarafından organize edildi.

Jose Lucero konferansta olanlarla ilgili bana haber gönderdi, ben de ilgilnizi çekeceğini düşündüğüm bir özeti burada sizlerle paylaşmak istiyorum. İşte Jose Lucero’nun bana gönderdiği haberin özeti:

“Buluşma, Birleşmiş Milletler yerli halklar toplantısının geleneğini takiben, çember formatını ve hayat sevgisini ve Toprak Ana için saygı ve sevgiyi paylaşan tüm tabiat ailesini davet eden açık ateş konseptini kullandı. Açık ateş, geleneksel bilginin ruhani tohumlarının orada olan herkesin kalplerinde ve zihinlerinde ekilmesini ve büyümesini sembolize eder. Çember, Toprak Ana için saygının ifadesidir.

Katılımcılar orada olan yaşlı bilgeleri, orada olamayanları ve bu dünyadan göçenleri hatırladılar, onurlandırdılar.

Buluşma esnasında, suyun, geleneksel bilginin ruhani tohumlarını kutsaması için ve kuraklığın yaşandığı bölgelere yağmurun düşmesi için dualar edildi. Bu, hayat havuzuna kutsal bir taşın atılmasıyla gerçekleşti. Buluşma boyunca esen güçlü rüzgarlar bu mesajı taşıdılar.

Toprak Ana’ya ve tüm insanlığa harmoni getirmesi için dualar edildi. Doğal felaketlerden, hastalıklardan, açlıktan ve savaştan kaynaklanan tüm trajediler hatırlandı ve bunlardan etkilenenler için dualar edildi.

İşte bu ağır yükle, yaşlı bilgeler Navajo Dağı’nın yakınındaki ‘Toprak Ana’nın Kalbi’ne bir hac yolculuğu yaptılar. Oradayken, özürlerini ve taziyelerini sundular ve tüm insanlar adına af dilediler.

Kutsal taşın hayat havuzunda yarattığı daireler büyümeye devam ederken, biz de geleceğe ve 2012 yılına doğru uzanıyoruz. Bu, güneş sistemimizdeki gezegenlerin hizalanması ile eşzamanlı olarak ruhani aydınlanma için kozmik hizalanmanın olması gereken zamandır. Gezegenler, yaradanın yönettiği Güneş Büyükbaba’nın yönetimindedir. Büyükbaba’nın patlamaları ve kıvılcımları tüm hayat formlarını ve güneş sistemimizdeki herşeyi etkiler.

Bütün bunlar olurken korkuyla değil farkındalıkla olmalıyız ve bu yüksek bilinci farketmek için geçiş sürecinde mütevazi olmayı öğrenmeliyiz.

Toprak Anamıza ve onun tüm çocuklarına yardımcı olmak üzere temel bilince dönmemiz ve bizden önce gitmiş ve bugün hala burada olan yerli geleneksel bilgelerin örneğini takip etmemiz bilgece olur. Çünkü biz yaşadıkça ve düşündükçe, Toprak Ana, güneş sistemi ve nihayetinde evren bize benzer bir biçimde cevap vereceklerdir.

Un be og gin de way da. Herkes için sevgi ve saygıyla.”

Yaşlı bilgelerden gelen son mesaj birlikte yaptığımız çalışmayla örtüşüyor.

Hayat havuzuna kutsal bir taş atarak hayatın tümüne bir dua göndermeyi, böylece mevsim değişimini kutlamayı öneriyorum. Bunu meditasyon ile, bir imgelem yaratarak ya da şamanik yolculuk ile yapabilirsiniz. Gelin yaşlı bilgelerin bilgeliğinde biraraya gelelim ve kutsal taşın yarattığı dairenin genişleyerek geleceğe doğru büyümesine katkıda bulunalım.

Ekinoks 23 Eylül’de. Kuzey yarımkürede yaşayanlar sonbahara, Güney yarımkürede yaşayanlarsa ilkbahara hoşgeldin diyorlar.

Bu, iç bahçenizle ilgili meditasyon yapmak için harika bir zaman. Güzel bir müzik koyun ve kendinizi içinizdeki kutsal hayat bahçesine seyahat ederken hayal edin. Hangi düşünce ve tutumların temizlenmesi ve hangi yeni tohumların ekilmesi gerektiğini farkedin.

Unutmayın, her neye enerji verirsek, ona hayat veririz. Hangi enerjileri besliyorsunuz?

Bu öyle bir zaman ki ‘bildiğimiz şeyin’ ölümüne teslim olmamız isteniyor bizden. Bu, düşünmeyi bırakıp kalpten yaşamanın ve özbilgeliğimizi takip etmenin zamanı.

Sorulara “Bilmiyorum” cevabını vermenin zamanı.

Hangi ekinoksu kutluyor olursanız olun artık dünyaya can gözleriyle bakmanın zamanı. Kalbinize inin, öz benliğinizle bir olun ve olup biten herşeyi yeni bir bakış açısıyla algılayın.

Mantıksal olarak bizi neyin beklediğini bilmemiz olanaksız. Yapabileceğimiz tek şey Can’ın bize rehberlik etmesine müsade etmek.

Dolunay 12 Eylül’de. Gelin içimizde ve tüm yeryüzünde güzel bir ışık ağını örmeye ve beslemeye devam edelim. Ve gelin, herbirimizi ilahi ışığımızla, o ışığı içe ve dışa yansıtırken algılayarak, global topluluğumuza sevgi ve kutsama göndermeye devam edelim.

Dönüşüm Haberleri’ne yeni olanlar, lütfen ana sayfadaki “Creating A Human Web of Light” yazımda dolunay seremonisi ile ilgili talimatları okuyun.

Lütfen herkes için coşkulu bir ekinoks dileklerime katılın!

Duyurular:

Ağustos Huffington Post Blog yazısı:
How to Create A New Vision for the Planet (Yeryüzü için yeni bir vizyon nasıl yaratılır)
http://www.huffingtonpost.com/sandra-ingerman/world-vision_b_914986.html

Lütfen bu bağlantıyı başkalarıyla paylaşın!

23-25 Eylül’de Omega Enstitüsü’nde Hank Wesselman ile ‘Ruh dünyasına uyanmak’ isimli bir haftasonu atölyesi yapacağım.

Omega Institute in Rhinebeck, New York
Omega Enstitüsü ile iletişim için:
877-944-2002 ABD’de olanlar için
845-266-4444 ABD dışından olanlar için
email: registration@eomega.org

YENİ: 2 yıllık Şamanik Yolculuk ve Şifa Eğitmen Eğitimi, Nisan 2012’den başlayarak

Detaylı bilgi ve eğitimin ön koşullarını içeren genel bilgi mektubu için Ruth Aber’le iletişim kurabilirsiniz: aruthabelle@aol.com

YENİ: Şamanik Yolculuğu Deneyimlemek – Online Kurs (Sounds True sponsorluğunda)

Nisan ayında Boulder’a şamanik yolculuk ve şifayla ilgili iki günlük bir giriş kursu vermeye gittim. Bu çalışma, Sounds True tarafından sonra online bir kurs için kullanılmak üzere filme alındı.

Sanal topluluğumuza katılıp şamanik yolculuğu öğrenmek isterseniz lütfen www.soundstrue.com adresini ziyaret edin ve “Courses and Events” bölümüne bakın.

Shamanism Without Borders: A Guide to Shamanic Tending for Trauma and Disasters isimli bir kitaba katkı verme fırsatım oldu. ‘Society for Shamanic Practitioners’ tarafından üretilmiş bu el kitabında, deneyimli uygulayıcılar zaman içerisinde travma ve felaketlerle başetmek için kullanılmış teknik ve prensipleri açıklıyor ve bu pratiklerin bugün nasıl kullanıldığını anlatıyorlar.

Kitabı ısmarlamak için: www.shamansociety.org

Santa Fe’de çok ilginç bir konferansta sunum yapacağım. Crimson Circle New Energy isimli konferans 9-11 Eylül’de Hilton Otelinde gerçekleşecek.

Konferansla ilgili daha detaylı bilgi için bu bağlantıya bakabilirsiniz:
https://www.shaumbrashoppe.com/p-2794-msnec-santa-fe-nm-sept-9-11-2011.aspx

Llewellyn Vaughan Lee’nin yeryüzü için dua etmekle ilgili hazırladığı videoyu izlemenizi öneririm. Videoyu Llewellyn’in websayfasında izleyebilirsiniz:
http:/www.workingwithoneness.org/articles/prayer-earth

Tripping The Bardo with Timothy Leary, Joanna Harcourt-Smith’in 60 devriminin sistematik bastırılışı ve Harvard’ın LSD efsanesi Timothy Leary ile Mata Hari günlerini anlatan hikayesi. Bu kitap Kickstarter topluluğunun desteğiyle bağımsız olarak basılacak. Lütfen kitabı nasıl sipariş edebileceğinizi öğrenmek için bu sayfayı ziyaret edin: http://kck.st/nPAbLr