Etiketler

, , , , , , , , ,

ANADOLU JAM
“Yaşamı dönüştürenler için bir buluşma”
22 – 29 Temmuz 2012
Bayramiç, Kazdağı

Bazı şeyler vardır, yaşanır anlatılmaz. Bir ‘jam’ deneyimi de aynen öyle. Sevmek gibi, hissetmek gibi, ilham gibi. Yani kelimelerle tarifi zor. İlk defa 2008 yılında Peru’nun büyülü topraklarından katıldığım ‘World Jam’ tecrübesi bende derin izler ve benzeri bir tecrübeyi Türkiye’deki genç liderlerle paylaşma isteği yarattı.

Jam, bir konferans, seminer ya da sıradan bir toplantı değil. Jam, değişimin 3 boyutta yaşandığı bir buluşma: kişisel (içsel), topluluk (ilişkisel) ve sistemik (bütünsel). “Jam” ismi ise, caz müzisyenlerinin bir araya gelip doğaçlama müzik yapmalarından esinlenilerek kullanılmış. 20 yılı aşkın bir süredir dünyanın farklı yerlerinde sosyal değişim ve toplumsal ve ekolojik adalet konularıyla ilgili çalışan genç liderleri biraraya getiren YES! bu konuda oldukça  tecrübeli bir organizasyon. Anadolu Jam de YES! işbirliğiyle gerçekleşiyor.

2011’de ilkini düzenlediğimiz Anadolu Jam, kendi kişisel öğrenme yolculuklarını bilinçle yaşayan ve sosyal, ekolojik ve ekonomik değişim ve toplumsal dönüşümle ilgili çalışan ya da çalışmak isteyen 20 genç lideri 5 gün için biraraya getirdi. Ve neler yaşandı, neler…Size biraz fikir vermesi için bu videomu izlemenizi öneriyorum.

İşin güzel tarafı bu seneki Anadolu Jam’i geçen sene Jam’e katılan bir grup genç arkadaşımız düzenliyor. Organizasyonu onların yaptığını bilmek beni mutlu ediyor, bana da onları desteklemek düşüyor tabi ki…

Anadolu Jam 2012 için başvurular başladı. Siz de bu özel buluşmaya katılmak isterseniz duyuruya ve başvuru formuna ulaşabilirsiniz. Sorularınız için anadolujam@gmail.com adresine yazabilirsiniz. Ayrıca gelişmeleri Anadolu Jam facebook sayfamızdan da takip edebilirsiniz.

Sizleri Anadolu Jam’e ve bu etkinliğe katılacak genç arkadaslarımıza destek olmaya davet ediyoruz.

Neden mi?

– Sistemik değişim ve toplumsal dönüşümle ilgili çalışan genç insanların desteğe ve dayanışmaya ihtiyacı vardır. Jam gibi bir buluşmada biraraya gelmek, katılımcılar için ciddi bir sinerji ve besin kaynağı yaratır.

– Türkiye’de çesitlilik bizlere güç vereceği yerde çatışma kaynağı olmaktadır. Çeşitliliğe bakış açımızı değiştirmemiz, çeşitliliği bizi güçlu kılacak bir kaynak olarak yaşamamız hayatidir. Jam’de bunu deneyimleyeceğiz.

– Bu gerçekleşen ikinci Anadolu Jam buluşması yani henüz yolun başındayız;gelecekte daha pek çok Jam buluşması organize etmek vizyonumuz…

2010 yilinda Orta Doğu Jam’ine katilan ve Anadolu Jam’in organizasyon ekibinde yer alan Ayşegül Güzel’in kendi Jam tecrübesiyle ilgili yazdıklarını burada okuyabilirsiniz.

Nasıl destek olabilirsiniz?

1. Bu yazıyı ve daveti böyle bir etkinliğe katılmasını gerektiğini düşündüğünüz kişilerle paylaşabilirsiniz.
2. Özellikle burs verebilmek icin yaklasik 6000 TL desteğe ihtiyacımız var. Etkinliğin kitlesel fonlamasına siz de ufak bir destek verebilirsiniz. Kitlesel fonlama, topluma katkısı olacak bir projenin çok sayıda birey tarafindan kolektif olarak fonlanması demektir. Verilen desteğin miktarı önemli değildir, damlaya damlaya göl olur misali her ölçekte destek bu etkinliğin organizasyonuna destek olur…Destek vermek istediğinizi belirten bir mesajı anadolujam@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.

Son olarak sizinle geçen sene Tayland’da düzenlenen ve Anadolu Jam 2012 organizasyon ekibinden Hanzade Germiyanoğlu’nun da katıldığı World Jam etkinliğinin videosunu paylaşıyorum. Anadolu’yu dönüştüren genç yürekleri daha da güçlenmeleri için biraraya getirebilmek dileğiyle…