Etiketler

, , , , , , , , , ,

968e4d10

Bir süredir armağan ekonomisinde yaşıyorum ve bu yılın başından beri armağan ekonomisinde yaşam tecrübemi yazdıklarımla, videolarla ve armağan ekonomisi atölyeleriyle paylaşmaya çalışıyorum. Çünkü dünyanın dönüşümü için pek mühim bir mesele olduğunu biliyorum para ve ekonomi konusunun…

Türkiye’de bu konuda, yani armağan ekonomisi ve paylaşım kültürü konusunda canla başla çalışan ve hızla büyüyen bir girişim, bir hareket var: ZUMBARA yani Türkiye’nin ilk ve tek zaman bankası. Bu girişimi ben de destekliyorum ve çok yakından takip ediyorum. Zumbara’ya hayat veren küçük ekibin nasıl heyecanla, idealizm ve özveri ile çalıştığına şahsen şahit oluyorum. Vizyonlarına ve inandıkları güzel dünyaya öyle bir sahip çıkıyorlar ki gözlerini kırpmadan şirketlerden gelebilecek yüklü finansal desteği reddebiliyorlar.

Öte yandan oldukça karmaşık bir programlama ile hayat bulan Zumbara web sayfasının devamı ve Zumbara’nın koordinasyonunu tam zamanlı yürüten Ayşegül Güzel ve Meltem Şendağ’ın hayatlarını sürdürebilmeleri için maddi desteğe ihtiyaçları var. Bunun için bir imecefonu ya da kitle fonlaması kampanyası başlattılar yakın zamanda. Sizden ricam hem bu duyuruyu çevrenizle paylaşmanız hem de – miktarı önemli değil – bu kampanyaya destek olmanız. Bu bir dayanışma hareketidir ve gün dayanışma günüdür. Gelin imecenin hala canlı olduğunu gösterelim hep beraber.

Kampanyaya destek olmak için tıklayın.

IMG_4206

Ve işte Zumbara’nın daveti:

Başka türlü bir dünyanın mümkün olabileceğine mi inanıyorsun? Rekabet yerine dayanışma, materyalizm yerine anlam, kuşku yerine güven, sahip olma yerine paylaşım mı diyorsun? Paranın yarattığı değer dünyasını sık sık sorguluyor musun? Dünya cömertlik üzerine tasarlansaydı nasıl olurdu diye mi düşünüyorsun? Seni hem aramıza hem de Türkiye’deki zaman bankası Zumbara’ya destek olmaya davet ediyoruz!

Kısaca Projemizin Hikayesi

Zaman bankasının ana fikri basit: Biz aramızdaki paylaşımı, güveni ve ilişkileri arttırmak için para yerine zaman kullanıyoruz. Her birimiz bilgi, beceri, yetenek ve tecrübelerimizi başka kişilerin kullanımına açıyoruz. Birbirimizle paylaşıyoruz, birbirimize yardımcı oluyoruz. Başka türlü bir ekonomik sistemi ve ilişki modelini deneyimliyoruz. Şu anda 15,000 kişiye ulaştık, 9000+ bilgi, beceri ve yetenek listelenmiş durumda, her ay 1000 saatten fazla zamanımızı bir başkasıyla paylaşıyoruz!

Biz 3 sene önce çıktık yola. Bir hayal ile başladı herşey. Dünyada o zamanlar 33 ülkede uygulanan zaman bankası sistemini Türkiye’de sosyal teknolojiler ile birleştirerek kursak nasıl olur diye düşündük, zaman bankası sistemini web 2.0 ile birleştirerek zaman bankası 2.0’ı yarattık. Bu sadece İstanbul’da kalmamalı, başka şehirlere de yayılmalı dedik, Zumbara fikrine inanan kişileri kendi şehirlerinde, üniversitelerinde, mahallelerinde kendi topluluklarını kurmaları için destekledik. Belediyelere nasıl paylaşımcı belediye olabilirler sunumları yaptık. Zumbara’nın ilk logosu yine Zumbara’ya inanan bir arkadaşımız tarafından kumaşlardan dikildi, ilk web sitesi gönüllü olarak programlandı. Birçok kişi elinde ne varsa ortaya koydu, zaman bankası Zumbara kuruldu.

Neye İhtiyacımız Var & Armağanlarımız Neler?

Artık bir yol ayrımındayız! Yatırımcımızın bizim kurmaya çalıştığımız yeni ekonomik sistemi parayla ölçmesinin Zumbara değerlerine ve niyetine uymamasından dolayı yatırımcımızdan ayrıldık. Bizim Zumbara’yı buralara getirmek için kullandığımız kişisel kaynaklarımız tükendi. Daha gidecek çok yolumuz, yapacak çok fazla şeyimiz ve bol bol enerjimiz var! Bu kitlesel fonlama kampanyasından toplayacağımız destek ile öncelikle programcılarımızın maaşlarını ve sunucu (server) masraflarımızı ödeyeceğiz ardından da Zumbara koordinatörlerinin görevlerine devam edebilmeleri için hayati ihtiyaçlarının karşılanmasına destek olacağız.

Bu yolculukta bize sunduğunuz destekler için biz de size teşekkürlerimizi iletmek istedik ve farklı armağanlar hazırladık. Size özel yazılmış mektuplardan, Zumbara asistanınız olmaya, Zumbara topluluğunda üretilen ürünlerden oluşan süpriz kutulara kadar değişen farklı armağanlarımız olacak.

Desteğinin Etkisi Ne Olacak?

Şu anda Zumbara sistemini kullanabilmek için farklı ülkelerden talepler var, Zumbara dünyanın en büyük zaman bankası olma yolunda ilerliyor!

Bu arada alışkanlıklarımız değişiyor, kendimizi daha çok sorgularken, daha az tüketirken, daha fazla güvenirken ve daha fazla paylaşırken buluyoruz. Başka bir dünyaya inanmanın kendimizde ve çevremizde yarattığı değişimleri gözlemliyoruz. Zumbara hareketi çoktan başladı; güçlenerek, olgunlaşarak ve büyüyerek yoluna devam ediyor! Bu hareketin en önemli dayanaklarından biri olmuş olacaksın.

Başka Nasıl Destek Olabilirsin?

Bize burada belirtilen biçimler dışında destek olabileceğini düşünüyorsan, bizimle doğrudan iletişime geçebilirsin: info@zumbara.com

Şimdi dileğimiz, bize ve Zumbara’ya inanan kişilerin destekleriyle yola devam edebilmek. Ne dersin, sen de aynı hayalin içerisinde misin? Paylaşım kültürünün yayılmasına destek olmak ister misin?

https://www.biayda.com/Zumbara/proje/81/Zumbara-Zaman-Kumbarasi