SYF

sürdürülebilir yaşam festivali

“yaşamı kutlamak için!”

Sürdürülebilir Yaşam Festivali’nin vizyonu, insanların, yaşamın tümünün desteklendiği ve beslendiği biçimlerde, birarada yaşamak için sorumluluk aldığı bir dünyadır.

Sürdürülebilir Yaşam Festivali’nin amacı, bireylerin ve toplumun sürdürülebilir yaşamla ilgili farkındalıklarının artacağı, öğrenebilecekleri, sorgulayabilecekleri, diyaloğa girebilecekleri, paylaşımda bulunabilecekleri, hayal edebilecekleri , birlikte üretebilecekleri ve yaşamı kutlayabilecekleri bir buluşma alanı yaratmaktır.

Sürdürülebilir Yaşam Festivali’nin hedefleri,

 • “görselin” ve “diyaloğun” bilgilendirme, farkındalık yaratma ve eylem için ilham gücünü kullanarak bireyde ve toplumda dönüşüm yaratmak.
 • Mekanik ve parçalanmış bir dünya görüşünü ve bu görüşün ürünü “yaşamı tüketen” sistemi bütüncül bir bakış açısıyla “görünür” kılmak.
 • Aynı zamanda dünyada “sürdürülebilir bir yaşam” için yapılan çalışmaları, hareketleri, düşünce sistemlerini, uygulamaları, öğretileri, yeni bir bilinç seviyesini ve sürdürülebilir yaşam vizyonunu seyirciyle paylaşarak bireyleri umuda ve sağduyuya davet etmek; kendi güçlerini keşfetmeleri için cesaretlendirmek; ilham ve dayanışma ortamında eyleme teşvik etmek.

Varsayımlarımız

 • Hersey birbiriyle bağlantı halindedir.
 • Dönüşüm önce kendimizde ve en yakın çevremizde baslar.
 • Şu anda içinde yaşadığımız hakim sistem yasamı tüketen ve insanları köklerinden ve yerel bilgeliklerinden koparan bir sistemdir. Bu sebeple sürdürülebilir değildir.
 • İnsanlık olarak büyük bir değisim ve geçiş sürecindeyiz ve hayatta kalabilmek için zihniyetimizde ve yasamı algılayış/yaşayış biçimimizde ciddibir dönüşüm gerekiyor.
 • Hayatın kendisi ve doğa (yaşayan sistemler) örgütlenme, değişim ve yaratıcılık için en iyi öğretmendir.
 • İnsanlar, yaşamın tümünü destekleyecek ve besleyecek bir hayat tarzını öğrenmeyi istiyorlar.
 • Sürdürülebilir bir yasam için gerekli bilgelik ve teknolojimiz var; tek ihtiyacımız, bunu gerçekleştirebileceğimize inanmak.
 • Her birimiz bir fark yaratabiliriz. Oyunun kurallarını değiştirebiliriz.

İlkelerimiz

 • Her anı bilinçli ve hayatın lehine kararlar alarak yasamak, örnek olarak liderlik yapmak.
 • Yerele özgü bilgeliğe ve iş yapma biçimlerine saygılı olmak.
 • Yaşamı kutlamak!
 • Çeşitliliği davet etmek ve kucaklamak.
 • Sadelik ve basitlik.
 • Kendi kaderini tayin edebilme sorumluluğunu desteklemek.
 • Dayanışma ve karşılıklılık.
 • Kolektif çalışma süreçlerini benimseyen insan toplulukları oluşturmak.

2008’de Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali olarak başlayan ve bu sene daha kapsamlı bir hale gelen festival Ekim 2009’da İstanbul’da gerçekleşecek. Sürdürülebilir yaşamla ilgili bütüncül bir resmi oluşturabilmek için gıdadan enerjiye, sağlıktan suya, globalizasyondan yerel ekonomilere kadar pek çok farklı konuda, bu konularda çalışan bireylerin, kurumların ve sivil hareketlerin katılımıyla gerçekleşecek festivalde film gösterimlerinin yanı sıra sohbetler, atölye çalışmaları ve yaşamı kutlayan küçük sürprizler de yer alacak.

4 gün sürmesi öngörülen Sürdürülebilir Yaşam Festivali’nde gerçekleşmesi planlanan etkinlikler:

Film Gösterimleri
Festivalde yaklaşık 30 kısa ve uzun, yerli ve yabancı belgesel film gösterilmesi planlanmaktadır. Bu filmlere örnek olarak, 11th Hour, How to cook your life, Nourish, Farmer John, Our children will blame us, The next industrial revolution, Story of Stuff, Age of Stupid, The business of being born, Plastic Planet, Future of Food, A Farm for the Futrue, People, Dreams and Acts verilebilir.

Sohbetler
Filmleri takiben sürdürülebilir yaşamla ilgili konuların uzmanlarının katılacağı sohbetler düzenlenecektir. Bu sohbetlerde konular derinlemesine tartışılırken çözüm önerileri paylaşılacak, katılımcılar kendi hayatlarında değişim için sorumluluk almaları yönünde cesaretlendirilecektir. Sohbet konuları arasında iklim değişikliği, gıda, tarım, yenilenebilir enerjiler, yerel ekonomiler, alternatif eğitim, doğal doğum sayılabilir.

Atölye çalışmaları

Festivalde bazı konularda katılımcıları bilgi ve beceri sahibi yapacak, kimi zaman uygulamalı ve pratik atölye çalışmaları yapılması planlanmaktadır. Yapılması tasarlanan bazı atölye çalışmaları:

– Tohum Atölyesi
– Permakültür
– Atıklar – Gerikazanım – Upcycling
– Şiddetsiz İletişim
– Slow Food Yemek Atölyesi
– Sözlü Tarih Atölyesi
– Ortak Akıl – Kolektif Bilinç
– Sürdürülebilir Tasarım
– Ekolojik Mimari
– Takas Sistemleri

Memleketimden sürdürülebilir yaşam manzaraları
Festival bünyesinde, özellikle gençleri yereldeki gerçeklik, sorunlar ve çözümlerle buluşturma amaçlı, “memleketimden sürdürülebilir yaşam manzaraları” konulu bir kısa film seçkisi düzenlenecektir.

***

rdürülebilir Yaşam Film Festivali’nden Sürdürülebilir Yaşam Festivali’ne doğru…

Kasım 2008’de ilki gerçekleşen Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali bundan sonra yoluna Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi’nden bağımsız olarak, yeni kimliğiyle devam edecek. Bu yolculukta kendi evrimini yaşayarak 2009’da “Sürüdürülebilir Yaşam Festivali” olarak buluşacak sizlerle. Filmlerin yanısıra sohbetler, atölye çalışmaları ve uygulamalı etkinliklerin yapılacağı festival bol kutlamalı, bol paylaşımlı bir öğrenme buluşması şeklinde gerçekleşecek.

Tarihleri ve mekanı yakında buradan duyuracağız.

***

sürdürülebilir yaşam film festivali

bizim kolektifin ilk kolektif işi bu film festivali. 2007 yılı sonunda Annie Leonard’in Story of Stuff isimli kısa filmini seyredip, çılgınca bir ilhamla kalkıştığımız, tabandan, hepimizin, yaşama dair, yaşamı kutlayan, yaşamın kutsallığını bizlere hatırlatan film festivali girişimi. festival nasıl yapılır acep diyip, kolları sıvayan üç kişinin, kendileri gibi daha güzel, temiz, adil ve yaşanası bir dünya isteyen insanlarla birlikte gerçekleştirdiği bir ilk, bir başlangıç.

harıl harıl çalışıyoruz hala. son ana kadar. zor işmiş. detaylı işmiş. ama uykusuz kalmalara, yüksek telefon faturalarına, insanın başı çatlayana kadar yapılan çeviri kontrollerine değer… tek istediğimiz festivalin ve festivalin mesajının mümkün olduğunca çok insana ulaşması, özellikle de gençlere. daha güzelin, daha adilin, daha sürdürülebilirin gerçek olduğunu, mümkün olduğunu, istedikten sonra dönüşümün nefes kadar yakın olduğunu hatırlatmak…

diliyoruz ki bu festival yaşamı kutlayanları buluşturur, daha güzel bir dünya, sürdürülebilir bir yaşam vizyonu olanları biraraya getirerek dönüşümü mümkün kılar.

sürdürülebilir yaşam film festivalinden sonra…

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’ni 28 Kasım cuma akşamı kapattık, hem de muhteşem bir finalle!

İlk kez düzenlenmesine ve yalnızca web üzerinden duyurabilmemize rağmen devam ettiği 3 gün boyunca çok sayıda insan tarafından izlenilen, takip edilen ve çok olumlu tepkiler alan festivalimizi cuma akşamı bitirdik. Ladak’tan Öğrenmek filmiyle bitirdiğimiz festivalin kapanışında küçük de bir sürpriz vardı: SAMBİSTANBUL isimli yeni kurulmuş bir samba topluluğu “Ladak’tan Öğrenmek” bittiği anda, henüz ışıklar bile yanmadan, arka taraftan salona giriş yaptı ve davullarını konuşturmaya başladı. Sambistanbul’un çalacağından haberi olmayan seyirciler keyifli bir şaşkınlık yaşadılar. Müthiş bir ritmle birlikte sahneye çıkan grup hepimizi coşturdu. dans ettik, dans ettik, dans ettik…

Herşeye rağmen hayat kutlamaya değer!

Yaşamı çoğaltmak için dedik, yaşamı kutlamak için dedik, bir araya gelelim, konuşalım, tanışalım, birbirimizden öğrenelim, yalnız olmadığımızı görelim, ortak çalışma alanları keşfedelim istedik bu festivali yaparken. Bunu kısmen de olsa başardığımızı düşünüyorum. O kadar çok kişi, bu filmleri nasıl buluruz, nasıl başkalarıyla, okulumla/kurumumla/ailemle paylaşırız dedi ki ne kadar doğru bir iş yaptığımızı anlamış olduk. Festivale gelen, yaşamı nasıl sürdürülebilir kılarız diye düşünen, festivali çevresine duyuran, filmleri arkadaşlarıyla, ailesiyle, öğrencileriyle, iş arkadaşlarıyla paylaşmak isteyen herkese teşekkürler! Bu festivali hep beraber yaptık, festivali hepimizin katılımı amacına ulaştırdı.

Bu noktadan itibaren niyetimiz…

– kapsamını, içeriğini, çeşitliliğini daha da geliştirerek festivali tekrarlamak

– festivalin Türkiye’nin farkli köşelerinde gösterime girmesi

– İstanbul’da film gösterimlerine ve sohbetlere devam etmek

– Telif hakkı kısıtlaması olmayan filmleri çoğaltarak öncelikle okullar ve STK’lar olmak üzere toplumun farklı kesimlerine ulaşmasını sağlamak…

İlerisi için önerilerinizi ve eleştirilerinizi bizimle paylaşın, bu festivali hep beraber yaratalım…

filiz

syff_poster

Reklam

2 thoughts on “SYF”

 1. bilgi için teşekkür.

 2. istedikten sonra,dönüsüm gerçekten bir nefes kadar yakındır…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s